Dodaj publikację
Autor
Dariusz Łuszczyk
Data publikacji
2021-07-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ósma części tytułowego opracowania to czternasty zestaw pytań, zadań, zagadek i łamigłówek, który – kolejny raz – pozwoli Ci udowodnić, że: 1. Korzystasz z różnych źródeł informacji geograficznej. 2. Stosujesz wiedzę i umiejętności w praktyce. 3. Potwierdzasz i doskonalisz kompetencje w zakresie technologii informacyjnej.
 Pobierz (docx, 402,7 KB)

Podgląd treści

Dariusz Łuszczyk

Pytania, zadania, zagadki i łamigłówki geograficzne

Część 8 (14)

Ósma części tytułowego opracowania to czternasty zestaw pytań, zadań, zagadek i łamigłówek (na temat terminologii geograficznej), który pozwoli Ci udowodnić, że:

Korzystasz z różnych źródeł informacji geograficznej.

Stosujesz wiedzę i umiejętności w praktyce.

Potwierdzasz i doskonalisz kompetencje w zakresie technologii informacyjnej.

Dariusz Łuszczyk

Geograficzne terminy wymienne czy nie wymienne?

Nauka mówi, że każdy język, razem ze zmianami rzeczywistości i wiedzy, podlega zmianom. Słownictwo wzbogaca się nowymi określeniami, a wiele wyrazów wychodzi z użycia. Terminologia naukowa, z powodu rozwoju, nazywania odkryć i nowych bytów, stale ewoluuje. Warto jednak stwierdzić, że funkcja nauki, wyniki badań, komunikacja specjalistyczna wymaga, aby terminologia danej nauki unikała zjawisk polisemii, synonimii, homonimii.

Geografia, jak każda nauka, posługuje się terminologią, która pozwala na dokładne zrozumienie treści i dlatego musi być ścisła.

Przed Tobą pytania, zadania, zagadki i łamigłówki geograficzne. Do ich rozwiązania wykorzystaj dostępne źródła wiedzy.

Poniżej (w polach tekstowych) „rozrzucone” zestawy:

pojęć (po dwa – wypełnienie żółte),

znaków (= wymienne, # nie wymienne – wypełnienie szare),

definicji (po dwie – wyróżnienie niebieskie z ukrytym „białą czcionką” na początku właściwym pojęciem).

Połącz pojęcie (chwyć, przenieś) z właściwą definicją – prawidłowość „połączenia” potwierdź klikając w początek definicji i zmieniając czcionkę białą na czarną.

Następnie zdecyduj (wstaw między pojęciem a definicją właściwy znak „=” lub „#”), czy pojęcia dla tych definicji są wymienne, czy niewymienne?

Mapa to rysunek przedstawiający w małej skali zmniejszony i uogólniony obraz dużego obszaru Ziemi. Plan to szczegółowy obraz niewielkiego obszaru Ziemi w dużej skali przedstawiony za pomocą symboli kartograficznych.Mapa to rysunek przedstawiający w małej skali zmniejszony i uogólniony obraz dużego obszaru Ziemi. Plan to szczegółowy obraz niewielkiego obszaru Ziemi w dużej skali przedstawiony za pomocą symboli kartograficznych.##

Mapa to rysunek przedstawiający w małej skali zmniejszony i uogólniony obraz dużego obszaru Ziemi.

Plan to szczegółowy obraz niewielkiego obszaru Ziemi w dużej skali przedstawiony za pomocą symboli kartograficznych.

Mapa to rysunek przedstawiający w małej skali zmniejszony i uogólniony obraz dużego obszaru Ziemi.

Plan to szczegółowy obraz niewielkiego obszaru Ziemi w dużej skali przedstawiony za pomocą symboli kartograficznych.

#

#

Jezioro karoweJezioro cyrkoweJezioro karoweJezioro cyrkoweJezioro karowe to jezioro polodowcowe powstałe w obrębie kotła lodowcowego po ustąpieniu lodowca górskiego.Jezioro cyrkowe to jeziora polodowcowe powstałe po wypełnieniu wodą obniżenia górskiego powstałego w wyniku erozyjnej działalności lodu lodowcowego.Jezioro karowe to jezioro polodowcowe powstałe w obrębie kotła lodowcowego po ustąpieniu lodowca górskiego.Jezioro cyrkowe to jeziora polodowcowe powstałe po wypełnieniu wodą obniżenia górskiego powstałego w wyniku erozyjnej działalności ...