Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Dariusz Łuszczyk
Pytania, zadania, zagadki i łamigłówki geograficzne
Część 17 (23)
Ta część to pytania, zadania, zagadki, łamigłówki na temat jezior, które to akweny wodne niekiedy nazywa się „Oczami Ziemi” (w ich wodach kryje się – między innymi - geologiczna przeszłość Ziemi i odbija się aktualny obraz przyrody). Nie bez znaczenia jest ich rola gospodarcza a czasami polityczna. Tym razem warto poznać kilka z nich, które wyróżniają się pewnymi niezwykłościami.
Dariusz Łuszczyk
23. Są na Ziemi takie jeziora – nie zawsze „naj” ale także ciekawe.
Nauka badająca jeziora to limnologia. Podaje ona, że jeziora – naturalny śródlądowy zbiornik wodny - naszej planety zajmują około 3 mln km2 (prawie 2% powierzchni Ziemi), gromadzą blisko 300 tys. km3 wody, odgrywają ważne role przyrodnicze i gospodarcze. Te akweny wodne mają różne pochodzenie, wskazuje się ich różne rodzaje, wiele z nich wyróżnia się – mającym uzasadnienie - czymś ciekawym.
W naszym kraju największe skupiska jezior rejestrujemy głównie w północnej części kraju: na Pojezierzu Mazurskim (największe) oraz Pomorskim (najwięcej).
Poniżej „rozrzucone” w okienkach tabeli nazwy wybranych jezior, ciekawostki o nich, kontynent oraz kraj, na którym leżą.
Twoje zadanie to:
stworzyć „szyfr”: jezioro (liczba arabska) + ciekawostka (litera) + kontynent-kraj (liczba rzymska) i potwierdzić go tym samym kolorem. Jedno rozwiązania pokazano na przykładzie. Poprawne odpowiedzi zasłonięte pod tabelą = odkryj (kliknij, złap, odsuń),
na konturowej mapie świata wstawić przygotowane numery jezior (zaznacz, złap, przesuń) w miejscu ich występowania (pomoc: współrzędne w tabeli na czerwono). Jedno jezioro jako przykład umieszczono.
Powodzenia.
Nr
Jezioro
Nr
Ciekawostka
Nr
Kontynent - Kraj
1
Malawi
A
Zbiornik wypełniony dużymi ilościami różnorodnych minerałów, które tworzą na powierzchni zmieniające się, kolorowe plamy, dlatego mówi się o nim „centkowane jezioro”.
I
Ameryka N – Kanada
490N-1190W
2
Tanganika
B
Przepiękne jezioro. Z jego dna „wyrastają” (nawet na kilka metrów) tufy skalne – efekt chemicznego działania wody słonej i słodkiej.
II
Ameryka N – USA
380N-1190W
3
Martwe
C
Gorące – wrzące jezioro wulkaniczne. Jest drugim co do wielkości gorącym zbiornikiem na świecie.
III
Ameryka Ś – Dominika
150N-610W
4
Biskupińskie
D
Jezioro – największa laguna świata (część morza odcięta od niego przez lido, rafę, atol), tworząca w ten sposób śródlądowy zbiornik wodny.
IV
Ameryka S – Trinidad
100N-610W
5
Bałchasz
E
Półpłynna mieszanina wody, bituminów i gazów twardnieje na powierzchni i tworzy skorupę, której (między innymi) użyto do budowy drogi przy Białym Domu – rezydencji prezydenta USA.
V
Australia – Australia
370S-1470E
6
Bajkał
F
Najwyżej położone na Ziemi i największe jezioro wysokogórskie. Pływa po nim ponad 40 sztucznych (trzcina) wysp, zamieszkanych przez Indian ...