Gdy uczeń odmawia wykonania polecenia

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Gdy uczeń odmawia wykonania polecenia

Postautor: katty » 2008-11-29, 21:44

Szkoła podstawowa. Zdarza się, że uczeń na lekcji nic nie robi, rozmawia, przeszkadza. Wchodzi do klasy spóźniony, nie wyjmuje książek, nie notuje. Upomnienia nie skutkują. Proszę dziecko, by się przesiadło, a ono wbija się w krzesło i odmawia wykonania polecenia. Albo gdy potrzebuję uczniowi wpisać uwagę, uparcie mówi, że nie da dzienniczka. W większości przypadków skutkuje stanowczość i spokój z mojej strony, jednak bywa, że nie jestem w stanie wyegzekwować danego polecenia. Dziecko się zapiera, mówi że czegoś nie zrobi. Dam karę i co - odmówi jej wykonania z równym uporem. Przyznam się szczerze, że jako początkująca nauczycielka czuję się bezradna w takich sytuacjach, a jeśli dzieci to poczują, ich samowola pójdzie zdecydowanie za daleko. Poradźcie, co robić. Zmusić nikogo do niczego przecież nie mogę.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gdy uczeń odmawia wykonania polecenia

Postautor: malgala » 2008-11-30, 22:03

Poczytaj uważnie forum. Wiele rad tu już padło i wśród nich znajdziesz odpowiedź.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Gdy uczeń odmawia wykonania polecenia

Postautor: edzia » 2008-11-30, 23:40

katty pisze:gdy potrzebuję uczniowi wpisać uwagę, uparcie mówi, że nie da dzienniczka.
W takim razie wpisz uwagę do dziennika klasowego, ale jednocześnie spraw, by uczniowi nie opłaciło się igranie z Tobą.

Dla wielu uczniów, nawet w podstawówce, wpisanie uwagi nie jest żadną dotkliwą i skuteczną karą, a już na pewno nie karą "tu i teraz". Moim zdaniem, wpisując uwagę do dzienniczka ucznia, przerzucasz wymierzenie i wykonanie kary na rodziców (lub na wychowawcę - w przypadku wpisu do dziennika klasowego). A co, jeśli rodzic nie zareaguje? Albo potraktuje sprawę zbyt pobłażliwie? Wtedy możesz i po dziesięć uwag dziennie wpisywać.

katty pisze:Zmusić nikogo do niczego przecież nie mogę.
Możesz, powinnaś. Zmuś go uporczywym spojrzeniem, konsekwentnym wyczekiwaniem na wykonanie Twojego polecenia przed przejściem do dalszej części lekcji.


Przeczytaj dyskusje na forum i spraw swoją postawą, swoimi metodami, by uczeń szybko odczuł skutki swego niewłaściwego zachowania i by nie opłaciło mu się niewykonanie polecenie swojego przełożonego.

Co zrobić, gdy uczeń nie wykonuje kary
Kiedy siedmiolatka pyskuje
ADHD czy bezczelność
Arogancja i chamstwo dzieci i młodzieży wobec nauczycieli
Diabeł tkwi w szczegółach
Dyscyplina w klasie
Problem z utrzymaniem porządku w czasie lekcji
Uciążliwy uczeń
Strasznie głośna klasa
Sympatyczna ale niesforna klasa

Wybrałam te linki z postu nr 3 wątku Ratunku, gimnazjum!. Tu też znajdziesz kilka rad.


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”